Kale ve Avokado Salatası

Kale ülkemizde yeni satılmaya başlalanan, yeni olduğu için de fazla bilinmeyen bir yeşillik. Kale’yi denemenizde ve mutfağa sokmanızda sağlığımız açısından çok büyük faydalar var. Kale’nin diğer turpgil sebzelerinde de olduğu gibi en önemli özelliği genlerimizle iletişime geçerek bir dizi anti-oksidan, anti-enflamatuvar ve anti-kanser moleküllerinin oluşumunu tetikleyebilmesi.

Daha önce denemediyseniz işte size bir kale salatası tarifi.

Malzemeler:

Kale 1 demet, 

Limon, 1 adet limonun kabukları rende ve suyu, 

Sızma zeytinyağı, ¼ bardak, 

Deniz tuzu, ½ çay kaşığı, 

Siyah havuç, 1 adet, rende, 

Siyah turp, ½ adet, incecik dilimlenmiş,

Avokado, 1 adet, küp, küp doğranmış,

Kuru vişne, ¼ bardak,

Ay çekirdeği, ¼ bardak, hafifçe tavada tazelenmiş

1/2 su bardağı biber (kırmızı, turuncu, sarı) 1/4 kırmızı soğan (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

Kale yapraklarını bolca suda yıkayın. Suda bekletmeyin ki vitamin, mineral ve faydalı biyoaktif maddeler suda çözünerek yok olmasın.

Yıkandıktan sonra süzerek, iyice kurulayın.

Kale yapraklarını ortalarında bulunan, kalınca olan kök kısımlarından sıyırın ve ister elinizle isterseniz de bir bıçak yardımıyla ufak parçalara doğrayın.

Kale yapraklarından arda kalan kök kısımları atmayın, onları inecik doğrayarak çorbalarınızda kullanabilirsiniz. Lif bakımından çok zengindirler.

Kale yapraklarına limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ilave ederek hafifçe masaj yapın ve 30 dakika kadar bekleterek yaprakların biraz yumuşamasını sağlayın.

Limon suyu asit olduğundan bu aşamada bir miktar enzim aktivitesi kaybı yaşanacaktır (enzim aktivitesi ile daha detaylı bilgiye SPOREL blog’dan ulaşabilirsiniz), bu kaybı salataya farklı biyoaktivite dolu sebzeler katarak telafi edebilirsiniz. 

Limon ve kale karışımına sızma zeytinyağı ve tuzu katarak karıştırın.

Bu salaytaya limon katarak kaybetmiş olduğumuz enzim aktivitesini havuç ve turp katarak telafi ediyoruz. Salatayı 1 saat kadar daha dinlendirin.

1 saatin sonunda kuru vişne, avokado ve ay çekirdeğini de ekleyerek nazikçe karıştırın. 

Salatanız yemeye hazırdır.

Kapat

Sepet (0)

Sepet boş Sepette ürün yok.Kapat